Grodzisk Mazowiecki

Grodzisk Mazowiecki

Grodzisk Mazowiecki wśród najlepiej zarządzanych polskich samorządów

Grodzisk Mazowiecki uzyskał trzecią lokatę w rankingu najlepszych samorządów, ogłaszanym od 12 lat przez dziennik ,,Rzeczpospolita”. 20 lipca 2010 roku odbyła się uroczysta gala, najlepsi otrzymali dyplomy i gratulacje od Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. To trzeci rok, kiedy Grodzisk Mazowiecki utrzymuje się w czołówce.

Oceniający, między innymi profesor Michał Kulesza, znany jako twórca reformy samorządowej brali pod uwagę umiejętność pozyskiwania pieniędzy unijnych, sprawne zarządzanie. Prace samorządów analizowano m.in. na podstawie danych finansowych z lat 2006-2009, pochodzących z Ministerstwa Finansów. Jednak największy wpły na ostateczny wynik miały osiągnięcia z 2009 r.-W drugim etapie oceniania wysłano ankiety do wybranych gmin. Pytania dotyczyły różnych aspektów życia społecznego i gospodarczego takich jak wynik egzaminów gimnazjalnych, wspieranie przedsiębiorczości, wydatki mieszkaniowe, atrakcyjność inwestycyjna- wylicza Aneta Caban, Naczelnik Wydziału Promocji grodziskiego ratusza. W ciągu ostatnich lat Grodziskowi udało się pozyskać ponad 60 milionów unijnych dotacji. Teraz w mieście i gminie funkcjonuje około 4600 firm, chętnie osiedlają się duże koncerny, średnich i dużych przedsiębiorstw jest już około 80.

Centrum Kultury

Władze samorządowe Grodziska pamiętały, że oprócz inwestycji wpływających na poprawę życia mieszkańców konieczna jest też inwestycja w rozwój kulturalny miasta, stąd pomysł na wybudowanie Centrum Kultury. Ten problem zauważyła również młodzież, dzieci i ich opiekunowie, którzy coraz częściej domagali się inwestycji w kulturę na terenie Gminy.

Zaistniała konieczność rozszerzenia oferty programowej, a także poprawy dostępności do imprez kulturalnych. Powstał, więc obiekt nowoczesny, spełniający oczekiwania na miarę XXI wieku, gdzie w atrakcyjny sposób będzie można spędzić wolny czas.

Na scenie naszego Centrum mieliśmy zaszczyt gościć uznane gwiazdy reprezentujące przeróżne gałęzie sztuki – teatr, kabaret, muzykę klasyczną, jazz: Wiesław Komasa, Justyna Sieńczłło, Andrzej Grabowski, Marek Majewski, Henryk Miśkiewicz, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Tim Mitchell, Andrzej Jagodziński, Andrzej Fedorowicz, Grupa MoCarta, Edyta Geppert, Artur Barciś, kabaret Neo-Nówka, Marcin Daniec, Ryszard Rynkowski, Melvin Taylor, Felton Crews. Odbywają się tu wystawy niekwestionowanych autorytetów w dziedzinie fotografii, grafiki, rzezby, czy malarstwa – jedna z nich, zatytułowana „Paryż-Tokyo-Grodzisk”, była wystawą o randze międzynarodowej, gdzie swoją twórczość zaprezentowały artystki z Francji i Japonii – Anna Pabis Guilaume i Tomoko Ober.

Od początku działalności, czyli od 28 czerwca 2008 roku odbyło się tu ponad sto znaczących imprez, od kameralnych koncertów zróżnicowanych stylistycznie począwszy, poprzez wernisaże, na międzynarodowych konferencjach kończąc.

Pływalnia miejska WODNIK

Jest to największy i jedyny obiekt w powiecie grodziskim, który oferuje kompleksowe usługi z zakresu rekreacji i relaksacji wodnej.

Ten nowoczesny obiekt powstał w 2000 roku z inicjatywy władz miasta. W 2001 roku grodziski basen został uznany przez Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu za najlepszą krytą pływalnie w Polsce.

Z basenu mogą korzystać wszyscy, od niemowląt, po osoby “złotego wieku”, dla osób niepełnosprawnych ruchowo są specjalnie przystosowane szatnie, pochylnie, dodatkowe poręcze. Rodzice z maluszkami mogą skorzystać z osobnego pokoju aby dziecko przebrać i wykonać zabiegi higieniczne.

Dodatkowo na terenie Grodziska Mazowieckiego funkcjonują takie obiekty sportowe jak: Grodziska Hala Sportowa, korty tenisowe oraz boiska do piłki nożnej.

Targowisko miejskie

Targowisko miejskie przy ulicy Montwiłła w Grodzisku Mazowieckim zostało oficjalnie otwarte! Inwestycja dofinansowana ze środków Unii Europejskiej, prowadzona w ramach projektu budowy miejskiej strefy aktywności gospodarczej przy ulicy Montwiłła i rejonie ulicy Spokojnej w Grodzisku Mazowieckim, została zakończona.

Handel na targowisku miejskim w Grodzisku Mazowieckim odbywa się w każdą środę oraz sobotę. W środy targowisko czynne jest od godz. 4.00 do 13.00, a w soboty od 5.00 do 13.00.

Grodzisk Mazowiecki będzie miał swój park rozrywki

Budowa Adventure World Warsaw w Grodzisku Mazowieckim symbolicznie rozpocznie się w sobotę, 21 lipca 2012 r. Grodzisk Mazowiecki będzie miał największy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej tematyczny park rozrywki o standardzie Alton Towers, Efteling czy Europa Park. Inwestycję zainicjuje uroczyste „wbicie pierwszej łopaty”. Rozpoczęcie robót budowlanych nastąpi niebawem.

W przeddzień uroczystego rozpoczęcia budowy tematycznego kompleksu Adventure World Warsaw Parks&Resort, zaprezentowano jego trójwymiarowy model. Prezentacja miała miejsce w Warszawie w hotelu Marriott. Model Parku Rozrywki odsłonili: Peter Jan Mulder, prezes Las Palm – firmy zarządzającej Adventure World Warsaw oraz Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. Model przedstawia pierwszą fazę rozwoju projektu, która ma powstać do końca 2014 roku. Wielkie otwarcie parku przewidziano na marzec 2015 roku

Szybki dojazd do Warszawy

Kolejka WKD – nasze inwestycje są zlokalizowane w bezpośredniej bliskości przystanków kolejki WKD, co pozwala na dojazd do centrum Warszawy w 40 minut. Dodatkowym atutem tego środka transportu będzie nowoczesny tabor 14 pociągów. Nowe pojazdy to przede wszystkim większy komfort jazdy dla pasażerów. Wnętrza pojazdów będą przestronne i wyposażone w urządzenia klimatyzacyjne. Dzięki obniżeniu podłogi w drzwiach wejściowych i wyeliminowaniu schodków łatwiej będzie wsiadać i wysiadać na peronach przystankowych. Bezpieczeństwo podróżnych zapewni system monitoringu wnętrza. W pojazdach zostaną również zamontowane automaty biletowe i nowe kasowniki elektroniczne, zintegrowane z systemem opłat za przejazdy obowiązującym w środkach komunikacji podlegających Zarządowi Transportu Miejskiego w Warszawie.

Autostrada A2 – zakończono budowę autostrady A2 łączącą Łódź (Stryków) z Warszawą (Konotopy). Wjazd na autostradę będzie możliwy w bezpośredniej bliskości Grodziska Mazowieckiego (węzeł Tłuste). Podróż do granic trwa około 15 minut!

Pociąg – mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego chwalą sobie podróżowanie pociągami, które są alternatywą dla kolejki WKD. Podróż z dworca kolejowego zlokalizowanego w samym centrum Grodziska Maz. do Dworca Centralnego w Warszawie trwa około 35 min.