Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?
Marzysz o własnych czterech ścianach, w których urządzisz się tak, jak lubisz? Czas zatem na zakup własnego mieszkania! Idea ta wydaje się prosta, ale czy wiesz, na co zwrócić uwagę podczas kupna M2?
Własne mieszkanie to marzenie wielu z nas – nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bowiem to doskonała okazja nie tylko do usamodzielnienia się, ale również świetna inwestycja. We własnych czterech ścianach możemy urządzić się tak, jak lubimy, dzięki czemu zawsze będziemy czuć się komfortowo. W Polsce powstaje wiele nowych osiedli, a zatem jest w czym wybierać – czy jednak każda inwestycja budowlana warta jest zakupu?
Pierwszy krok do kupna własnego mieszkania – lokalizacja
Niemal w każdym większym polskim mieście powstaje wiele nowoczesnych osiedli – to sprawia, że wybór jest naprawdę ogromny i możemy kupić własne mieszkanie dopasowane do naszych potrzeb, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i lokalizacji.
I właśnie lokalizacja jest jednym z pierwszych punktów, na jakie warto zwrócić uwagę kupując mieszkanie. Wielu deweloperów kusi niższą ceną za metraż lub dodatkowymi usługami na osiedlu, ale nierzadko jest to obarczone ryzykiem kiepskiego dojazdu. Wybierając osiedle warto zatem zwrócić uwagę na węzły komunikacyjne – drogi szybkiego ruchu, ale też na komunikację miejską, dzięki której szybko przedostaniemy się do centrum miasta.
Strzeżone, czy otwarte?
Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkań na osiedlach otwartych – nie jest to propozycja dla każdego, bowiem w takim wypadku musimy liczyć się z tym, że obok naszych okien czy ogródków będą przechadzać się obce osoby.
Z drugiej strony otwartość osiedla jest wygodą i sprzyja integracji pomiędzy poszczególnymi etapami budowy czy ogólnie z całą ulicą. Wybór powinien być przemyślany, bowiem wnioskowanie o ogrodzenie otwartego osiedla po odebraniu kluczy w większości przypadku spotka się z odmową pozostałych mieszkańców.
Jak wybrać dewelopera?
Wiedząc już w jakiej lokalizacji poszukujemy mieszkania, a także jak mniej więcej powinno wyglądać przyszłe osiedle, warto zwrócić uwagę na mieszkanie od dewelopera. Zapoznaj się z opiniami na jego temat i poszukaj informacji o jego poprzednich inwestycjach – dzięki temu zobaczysz, z jakimi ewentualnymi problemami możesz w przyszłości mierzyć się również ty. Pamiętaj, że nie ma osiedla idealnego – wiele problemów zgłaszanych przez mieszkańców szybko zostaje uregulowana dzięki gwarancji deweloperskiej. Część usterek powstaje również na skutek pracy budynku, co jest całkowicie naturalne.
Warto jednak sprawdzić, także aspekty prawne dotyczące dewelopera. Co to oznacza?
- Pozwolenie na budowę oraz prawo do zarządzania gruntem – to bardzo ważne, zdarza się bowiem, że przyszli mieszkańcy kupują przysłowiową „dziurę w ziemi”, a odzyskanie pieniędzy w tym wypadku jest bardzo trudne.
- Sprawdź KRS oraz informacje w BIK na temat dewelopera – informacje o długach czy upadłości powinny być dla ciebie czerwoną lampką, bowiem mogą oznaczać stratę pieniędzy.
- Zapisy w umowie deweloperskiej – zanim ją podpiszesz, skontaktuj się z prawnikiem. Powinny się w niej znaleźć między innymi informacje o karach za niedotrzymanie terminów przez dewelopera, co będzie dla ciebie stanowić podstawę do ewentualnego sporu sądowego.
Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując mieszkanie – miejscowy plan zagospodarowania i nie tylko!
Szukając idealnej inwestycji często zapominamy też o sprawdzeniu przyszłości naszego wymarzonego lokum. Okolica, która w tej chwili otoczona jest urokliwymi lasami czy polami, wkrótce może przemienić się w autostradę czy wielkie blokowisko. Warto zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania, aby uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek.
Jeśli kupujesz mieszkanie w kolejnym etapie osiedla, przejdź się na spacer po pierwszych budynkach – dzięki temu poczujesz klimat miejsca, a przy okazji zasięgniesz opinii u obecnych mieszkańców.
Kupno własnego mieszkania to ogromna inwestycja, dlatego też powinna być przemyślana. Jeśli na zakup bierzesz kredyt hipoteczny, uwzględnij również wartość swojej inwestycji oraz wartość samego kredytu – lepiej jest kupić mieszkanie mniejsze, ale bez problemu spłacać raty, niż przestrzelić się z zakupem!