Odbiór mieszkania od dewelopera krok po kroku

Odbiór mieszkania od dewelopera krok po kroku

Czas odbioru kluczy zbliża się wielkimi krokami? Czas zatem wyjąć butelkę szampana! Ale zanim wypijesz pierwszy toast za nowe mieszkanie, przygotuj się do odbioru – pamiętaj, że to moment, w którym możesz zgłosić deweloperowi wszystkie usterki, które naprawi zanim ty zwołasz ekipy remontowe.

Dla wielu przyszłych właścicieli mieszkań odbiór kluczy jest ważnym wydarzeniem. Zdarza się jednak, że ten dzień nie będzie tak radosny, jakbyśmy chcieli, bowiem nawet najlepszym deweloperom zdarzają się pomyłki, a inspektor budowlany, który odbiera obiekt nie musi zauważyć wszystkich niedociągnięć. Dzięki naszym wskazówkom odbiór mieszkania przebiegnie szybko i sprawnie!

Samodzielnie, czy ze specjalistą?

Odbioru kluczy możesz dokonać samodzielnie lub ze specjalistą. Która opcja jest lepsza? Wszystko zależy od twojej wiedzy oraz doświadczenia. Specjalista od odbioru mieszkań ma specjalne kwalifikacje, wie również na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania, a także jak pewne usterki mają się do przepisów prawa budowlanego.

Specjalista od odbioru mieszkań z pomocą dedykowanego sprzętu może sprawdzić termoizolację, odchylenie ścian od normy oraz inne niedociągnięcia, których ty nie zauważysz gołym okiem. Większość osób, która po raz pierwszy odbiera mieszkanie decyduje się na taką usługę, szczególnie że jej koszt nie jest wysoki.

Na co szczególnie zwrócić uwagę odbierając mieszkanie od dewelopera?

Pomyłki zdarzają się wszędzie, dlatego nie ma mieszkań wolnych od wad. Niektóre deweloper naprawia od ręki, w przypadku innych potrzebuje kilku dni, a nawet tygodni zanim ponownie będziesz mógł wejść do swojego mieszkania.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na okna i drzwi:

  • otwórz każde okno – sprawdź, czy otwierają się w pełni, czy nic ich nie blokuje. Czy jest możliwość ich uchylenia,
  • jeśli w mieszkaniu jest więcej drzwi, niż tylko wejściowe – również sprawdź możliwość ich otworzenia i ewentualnej blokady.

W przypadku okien konieczne jest również ich dokładne obejrzenie – jeśli występują na nich rysy czy pęknięcia, konieczne zgłoś je do protokołu. Pamiętaj, że w przypadku okien i drzwi mogą też pojawić się zachlapania farbą czy tynkiem – takie rzeczy również zgłaszamy, a za ich wyczyszczenie odpowiedzialny jest deweloper.

Zgodność z umową

Na odbiór mieszkania przychodzimy z planem oraz umową. To ważne, bowiem dzięki temu możemy sprawdzić zgodność wykończenia mieszkania z tym, co znalazło się w umowie. Na podstawie planu mieszkania weryfikujemy również stan instalacji wodno-kanalizacyjnej, jak i elektrycznej.

Dzięki planowi po zmianach deweloperskich możemy sprawdzić też rozmieszczenie ościeżnic, gniazdek elektrycznych czy kontaktów.

Szczegóły, które mogą ci umknąć

Sprawdziłeś już zgodność wykończenia z umową, okna oraz drzwi, czas zatem na szczegóły, do których zalicza się:

  • metraż – musisz wymierzyć każde z pomieszczeń. Pamiętaj, że metraż może nieco różnić się od tego, jaki zakupiłeś, a deweloper jest zobowiązany zwrócić ci różnicę w cenie, jeśli okaże się, że jest on mniejszy niż przy zakupie;
  • sprawdź krzywizny ścian i podłóg;
  • obejrzyj dokładnie ściany i podłogi – szukaj wilgoci oraz pleśni;
  • upewnij się, że masz liczniki CO, wody oraz prądu, a jeśli są na zewnątrz mieszkania, że posiadasz do nich klucze.

Warto zbadać również termoszczelność mieszkania, aby upewnić się, że nie ma w nim mostków termalnych, jednakże by wykonać to badanie potrzebny jest ci specjalistyczny sprzęt.

Jesteś już gotowy na odbiór mieszkania? Mamy nadzieję, że tak! Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz zapytać o nie dewelopera lub specjalistę od odbioru mieszkań.