Nowy dom – budować samemu, czy kupić od dewelopera?

Nowy dom – budować samemu, czy kupić od dewelopera?

Przestronny, nowy dom jest marzeniem wielu z nas – to w końcu własne cztery ściany, które możemy urządzić tak, jak sobie wymarzyliśmy. Czy warto jednak rozpocząć jego budowę samodzielnie, czy może lepiej zdecydować się na zakup domu od dewelopera?

Budowa nowego, własnego domu brzmi kusząco – w ten sposób możemy zrealizować swój własny projekt. Pytanie, czy jednak warto zdecydować się na ten krok? Co jest bardziej opłacalne – zakup od dewelopera czy własna inwestycja?

Zalety i wady własnej budowy domu

Bez wątpienia największą zaletą budowy własnego domu od podstaw jest to, że możemy już w fazie projektu uwzględnić w nim wszystkie nasze zapotrzebowania. Idealny rozkład sypialni, gabinetu, przestronna kuchnia oraz salon, dokładnie tak, jak w naszych marzeniach.

Drugą, wymienianą przez wielu inwestorów indywidualnych zaletą jest także koszt budowy, nierzadko niższy niż w przypadku zakupu od dewelopera – jest to jednak mit, szczególnie w dobie galopujących cen materiałów budowlanych. W ostatnim czasie zdarza się, że coraz więcej inwestycji zostaje zakończona na etapie stanu surowego, co związane jest z brakiem zabezpieczenia właściwych funduszy.

Własna budowa domu wiąże się również z ciągłym stresem, którego wymaga nadzorowanie prac – od etapu wylania fundamentów, aż po wykończenie wnętrz.

Dlaczego warto kupić nowy dom od dewelopera?

Dom od dewelopera to pewniejsze rozwiązanie – oczywiście, nie możemy tu zrealizować w 100% własnej wizji, bowiem domy te projektowane są według konkretnych projektów. Nie oznacza to, że nie można wprowadzać w nich zmian, zwłaszcza na etapie początkowych prac.

Zakup nieruchomości od dewelopera to gwarancja ceny – ta nie wzrośnie po podpisaniu umowy, a zatem nowy właściciel nie musi obawiać się nagłego wzrostu kosztów.

Kolejnym plusem jest także mniejszy stres, który wynika z nadzorowania postępów prac – ta najtrudniejsza część jest po stronie dewelopera.

Budować dom samemu, czy kupić gotowy?

Decyzja o zakupie domu od dewelopera lub o jego samodzielnej budowie zależy tak naprawdę od inwestora – każdy z nas ma inne marzenia i oczekiwania, dlatego wybór powinien być zależny od tego, czego oczekujemy od swojego nowego domu.

Dom to duża inwestycja, dlatego powinna być przemyślana. Zarówno budowa samodzielna, jak i zakup od dewelopera mają swoje plusy oraz minusy.