Umowy pod lupą

Jeśli planujesz zakup mieszkania, warto zapoznać się czego można się spodziewać po umowach, które będą konieczne do podpisania. Dobrze jest dokonać tego świadomie. W tym celu wyjaśniamy na czym polegają umowy związane z dokonaniem zakupu mieszkania, na co być przygotowanym i na co zwrócić uwagę finalnie decydując się na jej podpisanie.

Co na Ciebie czeka?

1. Umowa deweloperska
To tzw. kontrakt nazwany, czyli uregulowany ustawą o ochronie praw nabywcy domu lub mieszkania. Tego typu umowa zawierana jest wtedy, gdy deweloper jest w trakcie budowania nieruchomości, którą zdecydowaliśmy się kupić jeszcze przed jej ukończeniem.

2. Umowa rezerwacyjna
Podpisywana jest najczęściej gdy dokonując zakupu nieruchomości decydujemy się na pomoc w postaci kredytu hipotecznego. Dzięki takiej umowie mamy gwarancję, że wybrane mieszkanie, które zostało dla nas zarezerwowane, nie zostanie “podkupione” przez inną osobę w okresie gdy my będziemy w oczekiwaniu na decyzję kredytową. Najczęściej równa się to z zobowiązaniem do wpłacenia opłaty rezerwacyjnej w uprzednio ustalonej wysokości, która jest zwrotna lub przykładowo wliczona w zapłatę za zakupioną nieruchomość.

3. Umowa przedwstępna
Zawierana jest tuż przed podpisaniem umowy ostatecznej. Nie skutkuje przeniesieniem praw własności do lokalu na nabywcę. Alternatywą tego typu umowy jest akt notarialny. To z kolei rozwiązanie zapewnia nam podstawę prawną do sądowego dochodzenia swoich praw we wszelkich okolicznościach dla nas kłopotliwych.

4. Umowa ostateczna
Zazwyczaj tworzona jest zaraz po podpisaniu umowy deweloperskiej lub przedwstępnej. Za zgodą obu stron umowy dopuszczalne jest wprowadzenie różnego typu zmian. Dzięki umowie ostatecznej nasza własność wobec lokalu zostanie dopełniona, a także zostanie założona księga wieczysta. W przypadku zakupu mieszkania, określony będzie również jakikolwiek udział w nieruchomości wspólnej.

Jesteś zainteresowany kupnem mieszkania bądź domu? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą pięknych, funkcjonalnych osiedli w Grodzisku Mazowieckim. Tanie mieszkania na sprzedaż w Grodzisku to coś, czego właśnie szukasz. Nie wahaj się ani chwili dłużej, po prostu- zadzwoń i umów się na spotkanie. Serdecznie zachęcamy do kontaktu!